لطفا صبر کنید ...

با ابتلا به کرونا چه اتفاقاتی در مغز رخ میدهد؟

آبان ۱۱, ۱۳۹۹ توسط m.ghaderinasab2
STROKE3.jpg

کرونا  و  سکته  مغزیکرونا و سکته مغزیکرونا، فقط یک بیماری تنفسی نیست و به مرور زمان بیشتر معلوم می‌شود که این ویروس می‌تواند طیفی از بیماری‌ها را در دستگاه عصبی ایجاد کند و از عوارض طولانی‌مدت آن بر توانایی‌های شناختی‌شان مثل حافظه، تمرکز و خستگی میشود نام برد. با این حال بیشتر نگرانی‌ها مربوط به موارد شدید بیماریست.سکته مغزی، واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن است که باعث التهاب در مغز و بدن می‌شود.

سکته مغزی یا علائم شبه سکته مغزی دارید
اگر دشواری در تکلم و درک، فلج یا بی حسی در صورت، دست یا پا، یا بروز مشکلات ناگهانی در دید خود را تجربه می کنید باید کمک پزشکی فوری دریافت کنید. مطالعات نشان داده اند که در نتیجه افزایش لخته شدن خون، سکته های مغزی با کووید-19 پیوند خورده اند و حتی افراد جوان بدون عوامل خطر قبلی برای سکته مغزی نیز وجود لخته خون در سرخرگ های مغز را تجربه کرده اند. این گاهی اوقات بلافاصله و گاهی اوقات پس از 10 روز از ابتلا به عفونت رخ داده است.

اگر هر یک از علائم زیر را دارید حتما با پزشک مشورت کنید و در صورت لزوم تست کرونا انجام دهید:

با روان‌آشفتگی مواجه هستید
اگر با روان‌آشفتگی مواجه هستید که با بی قراری، توهم و عدم انسجام فکر و گفتار تعریف می شود، مراجعه به پزشک بهترین گزینه است زیرا ممکن است با یکی از نشانه های کووید-19 مواجه باشید. در برخی موارد، بیماران روان‌آشفتگی را حتی پیش از شکل گیری تب یا بیماری تنفسی تجربه کرده اند.

سردرد تپشی دارید
سردرد در کنار تب و لرز، سرفه خشک، و تنگی نفس یکی از علائم اصلی کووید-19 است. یکی از بیماران مبتلا به این بیماری سردردهای خود را شبیه چکشی درون سرش که تلاش می کند راه خود را به بیرون باز کند، توصیف کرده بود.

تشنج دارید
اگر سردرگمی موقتی، حرکات غیر قابل کنترل دست ها و پاها، از دست دادن هوشیاری یا آگاهی، یا علائم شناختی یا احساسی، مانند تب، اضطراب یا دژاوو را تجربه می کنید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. پژوهشگران دانشگاه سینسیناتی با بررسی علائم عصبی در بیماران مبتلا به کووید-19 دریافتند که نه درصد آنها از تشنج رنج می برند.

سرگیجه دارید
حداقل چهار درصد از بیماران مبتلا به کووید-19 مورد مطالعه قرار گرفته توسط پژوهشگران دانشگاه سینسیناتی دارای سرگیجه بودند. این ممکن است به دلیل سطوح پایین‌تر اکسیژنی باشد که به مغز می رسد.

حس بویایی یا چشایی خود را از دست داده اید
از دست دادن حس چشایی یا بویایی نیز شرایطی عصبی است. حس بویایی اغلب تا روز سوم آلوده شدن به کروناویروس جدید از دست می رود و بیماران بسیاری به طور همزمان حس چشایی خود را نیز از دست می دهند.

وضعیت روانی شما تغییر کرده است
اگر تغییر در عملکرد فکری، احساسی، روانی و شخصیتی خود را تجربه می کنید که به طور معمول با تغییرات رفتاری همراه است، ممکن است به انسفالوپاتی مبتلا شده باشید. انسفالوپاتی اصطلاحی در برگیرنده شرایطی است که بر مغز تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، یک بیمار مبتلا به کووید-19 دچار سردرگمی شده و از سردرد شکایت داشت. وی تنها می توانست موارد معدودی مانند نام خود را به پزشکان بگوید و با گذشت زمان میزان پاسخگویی وی هرچه بیشتر کمتر می شد. اسکن های مغزی تورم غیرعادی و التهاب در چند بخش مغز وی و همچنین مرگ سلول ها در بخش هایی کوچک‌تر را نشان دادند.

کرونا و سکته مغزی

مدیرگروه بیماری‌های مغز و اعصاب و استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: «ویروس کرونا» یا به این زودی پایان ندارد و یا هیچ وقت پایانی نخواهد داشت و با ما زندگی خواهد کرد، زیرا آینده نشان می‌دهد که آیا عمر این ویروس مثل «فلج اطفال» و «آبله» به پایان می‌رسد یا مجبوریم مثل ویروس «آنفلوانزا» همیشه با او زندگی کنیم.

دکتر محسن فروغی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ما ادامه داد: اغلب افراد فکر می‌کنند ویروس کرونا فقط ریه را گرفتار می‌کند در حالی که ممکن است بعضی بیماران علائم عصبی پیدا کنند و حتی بیشتر از علائم ریوی باشد. یا کسانی که از پیش بیماری عصبی داشتند، احتمال بیشتری برای ابتلا به کرونا دارند و به علت درمان در برابر کرونا مستعدتر هستند.

بیماران MS شانس بیشتری برای ابتلا به کرونا دارند؟

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد به بیماران MS اشاره و خاطرنشان کرد: کسانی که MS دارند به خودی خود شانس ابتلا به کرونا افزایش نمی‌یابد بلکه به خاطر مصرف بعضی داروها که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند، احتمال ابتلا به کرونا  بیشتر می‌شود یا اگر مبتلا شوند، بیماری شدت بیشتری دارد. البته بعضی داروها هستند که نه‌تنها ایمنی را ضعیف نمی‌کنند بلکه ممکن است اثر محافظتی در برابر کرونا نیز داشته باشند. مثل داروهای تزریقی از نوع «اینترفرون‌ها» که اگر کرونا هم بگیرند شدید نخواهد بود.

مدیر گروه بیماری‌های مغز و اعصاب دانشگاه افزود: کسانی که صرع دارند نه داروهایشان و نه بیماریشان ابتلا به کرونا را افزایش نمی‌دهد، اما باید مراقب باشند و پروتکل‌های بهداشتی را به درستی رعایت کنند.

ارتباط سکته‌های مغزی با کرونا

استاد بیماری‌های مغز و اعصاب دانشگاه گفت:در مورد کسانی که سابقه سکته مغزی دارند، کرونا بیشتر نمی‌شود، ولی با توجه به اینکه گاهی‌اوقات کرونا موجب ایجاد لخته‌های خون در عروق می‌شود، اگر کرونا بگیرند شانس سکته مغزی دوباره افزایش می‌یابد؛ بنابراین این بیماران باید بیشتر مراقب باشند.

دکتر فروغی‌پور در پاسخ به این پرسش که کرونا با عروق مغز چه می‌کند، اظهار کرد: مطالعات جدید از بررسی در مورد بیماران فوت شده به علت این بیماری نشان داده که کرونا تمایل زیادی به درگیر کردن عروق از جمله عروق مغز دارد؛ بنابراین ممکن است بیماری که مبتلا به کرونا شده ریه‌اش درگیر باشد، ولی از نظر بالینی باید انسداد رگ‌های مغزی و احتمال سکته‌مغزی نیز در بیمار بررسی شود، زیرا در برخی بیماران سکته‌مغزی، پس از بررسی مشخص شده که کرونا علت سکته‌مغزی بوده است.

البته چون این ویروس ناشناخته و نوظهور است پیشتر اطلاعاتی در این زمینه نداشتیم، اما اکنون مدتی گذشته و روی بیماران تحقیق و بررسی انجام دادیم و متوجه شدیم ممکن است علت بروز تعداد زیادی از سکته‌های مغزی کرونا  باشد به‌خصوص در افراد جوانی که انتظار سکته‌مغزی نداریم و پس از بررسی مشخص شده که علت سکته، کرونا بوده است. البته غیر از سکته مغزی مواردی هم بوده که مغز  درگیر کرونا و بیمار دچار تشنج شده است.

رابطه کرونا با سردرد

وی در این خصوص اضافه کرد: بیمارانی هستند که با تب و لرز و سردرد به پزشک مراجعه می‌کنند و آن را به حساب سینوزیت یا سرماخوردگی می‌گذارند  و یا فکر می‌کنند به علت تشدید «میگرن» است، در حالی که پس از بررسی مشخص شده که علت «سردرد» کرونا بوده است. از این رو سردرد را می‌توان یکی از علت‌های شایع کرونا معرفی کرد و باید به این علامت مهم توجه شود.

آیا ویروس کرونا منجر به سکته مغزی می شود؟

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد ویروس کرونا می تواند با مشکلات مغز ، از جمله سکته مغزی در برخی افراد مرتبط باشد. برخی از اخبار بر اساس گزارش هایی از بیمارستان ها ، از جمله در انگلیس است که نشان می دهد تعدادی از بزرگسالان سکته کرده اند در حالی که ویروس کرونا نیز داشته اند. تنها تعداد نسبتا کمی از بیماران مبتلا به سکته مغزی با عفونت ویروس کرونا بسیار شدید ثبت شده است. این افراد کافی نیستند تا محققان بتوانند ارتباطی بین خطر سکته مغزی و ویروس کرونا را درک کنند.

شواهد کمی حاکی از افزایش لخته شدن خون در بیماران ویروس کرونا است. اما هنوز نمی دانیم که چگونه این می تواند خطر سکته را افزایش دهد ، برای چه کسی یا مناسب ترین روش های درمانی چیست. هیچ راهی برای محققان وجود ندارد که بدانند سکته مغزی بیمار به ویروس کرونا وابسته است یا اینکه این فقط یک تصادف بوده است.

ویروس کرونا معمولا به ریه ها حمله می کند و علائمی مانند سرفه و دشواری در تنفس ایجاد می کند ، اما پزشکان اکنون نگرانی در مورد عضوی دیگر چون مغز دارند. حتی با علائم خفیف ، بسیاری از افراد در سن 30 سالگی مبتلا به COVID-19 دچار سکته مغزی می شوند.

ارتباط ویروس کرونا و سکته مغزی:

لوپز-گونزالس می گوید اگرچه سکته مغزی در افراد بالای 65 سال بیشتر دیده می شود ، اما در بیماران در هر سنی که تحت تأثیر COVID-19 هستند ، شاهد افزایش است. وی می گوید: “COVID-19 باعث ایجاد التهاب در بسیاری از قسمت های بدن می شود که می تواند خطر تجمع پلاک در رگ ها یا لخته شدن خون در رگ ها را افزایش داده و باعث سکته مغزی شود.”

بیماری ویروس کرونا یک بیماری تنفسی است که باعث ذات الریه و پریشانی تنفسی می شود. شایع ترین علائم کرونا شامل تب ، سرفه و مشکلات تنفسی می باشد. با این حال ، در برخی از بیماران علائم عصبی مانند آنوسمی یا از بین رفتن حس بویایی ، کاهش حس چشایی ، تشنج و سکته مغزی ظاهر می شود. محققان تأکید کردند که به غیر از سکته مغزی ، این علائم ممکن است نشانگر خطر ابتلا به مشکلات شناختی و سایر بیماریهای عصبی باشند. در سایر بیماران ، درگیری مغزی به نام انسفالوپاتی ایجاد می شود که ممکن است بر هوشیاری تأثیر گذاشته و باعث گیجی ، سردرد و تشنج شود.

تا کنون مشخص شده بود که ویروس کرونا دستگاه تنفسی را هدف قرار می دهد ، اما داده های اخیر نشان می دهند که این ویروس به مغز نیز حمله می کند. هنگامی که فرد آلوده سرفه یا عطسه می کند ، ویروس از طریق قطرات انتقال میابد. ویروس می تواند از طریق بینی ، چشم ها و حتی دهان وارد بدن شود.

ارائه خدمات توانبخشی و کاردرمانی تخصصی در بیماران سکته مغزی در کلینیک کاردرمانی رها

کاردرمانی در غرب تهران

جنت آباد مرکزی هشتم غربی پلاک 69

09125066759      02144427580


2 دیدگاه

 • نسیم

  آبان ۱۲, ۱۳۹۹ در ۱۲:۵۰

  سلام
  من پدرم دقیقا علائم سر درد رو داشتن و با مراجعه به پزشک متوجه شدیم که کرونا بوده اول به طور ممتد تا۴ روز سر درد داشتن و بعد علائمی مثل بی حالی و تب و لرز MRI که اون ابتدا انجام دادن تورم در مغز رو نشون داده بود الان چندین ماه میگذره و حالشون خوبه سوالی که من دارم اینه که الان آیا ما باید نگران باشیم که بعد از این چند ماه ممکنه مشکلی در مغز پیش بیاد یا لخته مونده باشه یا هر مشکل دیگه

  پاسخ

  • m.ghaderinasab

   آذر ۲, ۱۳۹۹ در ۲۱:۰۵

   سلام
   با توجه به مطالب شما بهتر است به صورت دوره ای توسط متخصص مغز و اعصاب ویزیت صورت گیرد تا در صورت نیاز مداخله درمانی انجام شود

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کاردرمانی رها

کاردرمانی ضایعات ارتوپدیک و نورولوژیک

توانبخشی تخصصی سکته مغزی ضربه مغزی فلج مغزی ضایعه نخاعی

محمد قادری نسب
حسین محمد حسن زاده

Design & Developed by NetStudio.ir